Okul Korkusu Nedir

Genellikle okul dönemine yeni başlayan çocuklar okula başlamaktan çekinirler. Okula başlamak evden yani ana kucağından ayrılmaktır ; çocuk artık kendi başına var olmaya çalışmak durumundadır.

Devam →

Nasıl Bir Disiplin

Disiplin, içsel denetimi sağlamak amacıyla bireyin kendisi ve çevresiyle uyumlu yaşayabilmesini sağlayan kural ve sınırların tümüne denir. Disiplin, sorumluluğun içselleştirilmesi ile sağlanabilir.

Devam →

Yeme Problemi

Anne ve babayı yönetmeye çalışan ‘tümgüçlü’çocuklar evdeki tüm kuralları belirlemeye çalışmakta ve istediğinin o anda yapılmasını sağlatmaya çalışmaktadır.

Devam →

Şımarık Çocuk Yetiştirmek İstemiyorsanız

Çocuk 2-3 yaşlardan itibaren ağlayarak her istediğini elde etmeyi öğrenir. Bunun için ağlar, tepinir, istediğinin olması için sonuna kadar direnir. Çocuğun her istediğini anında yerine getiren çocuklar ebeveynlerini adeta parmağında oynatır.

Devam →

Mutlu ve Sağlıklı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Bebeği ilgi ve sevgiyle büyütmek ; bebeğe dokunmak , konuşmak,gülümsemek, ağladığında yanında olmak ; çocuğun zihinsel , sosyal ,duygusal , fiziksel gelişimini destekleyin ; duygusal ve sosyal paylaşımlar, iyi eğitim , zihinsel ve fiziksel aktivite çocuğun güçlü ve iyi hissetmesini sağlar.

Devam →

Çocuk ve Benmerkezcilik

Çocuk doğumdan itibaren benmerkezcidir; dünya onun etrafında döner. Anne-bebek ilişkisinde anne çocuğun ihtiyaçlarını gideren, bakan, kollayan , her an yanında olandır.

Devam →

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Çocuklarda özgüven gelişimi anne ve babaya, yetişme koşullarına bağlı olarak gelişmektedir. Bebeklikten itibaren annenin çocuğun ihtiyaçlarında yanında olması, ona bakması, onu beslemesi, sevgi ve ilgisini vermesi bebek-anne etkileşimi ve ‘temel güven’ ilişkisini destekler.

Devam →

Çocuklarda Dil Gelişimi

Dil gelişimi yeni doğan ile başlayan bebeğin ağlamak için çıkartmaya çalıştığı ağız ve dudak hareketleri ve nefesi düzenleme ile başlar. Bebek 3 ay civarında tek seslilerden oluşan (aa-ee) sesleriyle uyaranlara tepki verir.

Devam →

Televizyon ve Çocuk

Son yıllarda çocukların ekrana bakma sürelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Genel bir araştırmaya göre 2-5 yaş haftada ortalama 32 saat, 6-11 yaş 28 saat televizyon izlemektedir. Televizyonun 0-2 yaş çocuklarda beyin gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Devam →

Kardeş Kıskançlığı

Yeni bir kardeşin gelişiyle büyük çocuk artık anne ve babanın ilgi ve sevgisini yeni doğan kardeşi ile paylaşmak zorundadır; ancak bu durum çocuk için sanıldığı gibi kolay kabul edilir bir durum değildir.

Devam →

Çocuklar Resimle Ne Anlatır?

Resim, çocuğun içsel dünyasını ortaya koyan, yani duygu ve düşüncelerini yansıtan bir araçtır. Yani, bilişsel ve duygusal süreçlerde neler olup bittiği, ev ya da arkadaş ilişkilerindeki sorunlar ortaya konabilir.

Devam →

Çocuk Psikolojisi ve Eğitimi

Her çocuk farklı karakteristik özellikleri ile ayrı bir bireydir. Çocuklar, çevreye uyumlarında yapmaları ve yapmamaları gerekenleri öncelikle anne ve babalarından öğrenirler. Eğitimin temelini çocuğun model aldığı anne ve baba oluşturmaktadır.

Devam →

Boşanma ve Çocuk

Boşanma kararı ebeveynler ve çocuk için yeni değişiklikler ve bunlara uyum sağlamayı gerektiren zorlu bir süreçtir. Ebeveynler bu süreçte çocuğa ne şekilde bu kararlarını açıklayabilecekleri, nasıl davranacakları konusunda bilgi sahibi olmak istemektedirler.

Devam →

İlkokula Başlayan Çocukların Uyum Süreci

İlkokula başlayan çocuk için durum ana sınıfından farklıdır. Ana okulunda özerk,zengin,organize ve anlaşılabilir bir dil, iletişim geliştirme ön planda olup, zamanla ‘öğrenci ‘olmaya yani ilkokula hazırlık hedeflenmektedir.

Devam →

Tablet/Bilgisayar ve Çocuk

Son günlerde tablet ve bilgisayarla oyun ve zaman geçirme çocukların vazgeçilmezi oldu.. Tablet/bilgisayarın başına oturan çocuk zaman kavramını unutmakta, tableti elinden bırakmakta zorlanmakta ; bu durum ebeveynler ile tartışma, ‘hadi ‘lerin artması , öfke krizleri ve mutsuzlukla sonuçlanmaktadır.

Devam →