Çocuklarda Özgüven Gelişimi


Çocuklarda özgüven gelişimi anne ve babaya, yetişme koşullarına bağlı olarak gelişmektedir.

Bebeklikten itibaren annenin çocuğun ihtiyaçlarında yanında olması, ona bakması, onu beslemesi, sevgi ve ilgisini vermesi bebek-anne etkileşimi ve ‘temel güven’ ilişkisini destekler. Ona bakanın sürekliliği ve bakımın niteliği çocuğun benliğini ve çevresini algılamasında ilk yapı taşlarını yani temel güven duygusunu oluşturur.

Sonraki süreçlerde çocuğu anne-bebek bağımlılığından uzaklaştırarak özerkleştirmek- bireyselliği desteklemek gerekmektedir. Tuvalet eğitimi, odasında yalnız yatabilme, küçük sorumluluklar verme, kural-sınır koyma önemlidir.

Çocuk başarabildiğinde sözel geri bildirimlerle ödüllendirmek çocuğun motivasyonunu arttırır ve çocuk yapabileceklerini görür.

Çocuk engelleyici, korumacı tarzda yetişirse kendi başına bir şey başarabileceğine inanmaz ve her zaman büyük ebeveyn desteği bekler . Bu da çocuğun girişimciliğine ket vurur.

Çocuğa yapmayacağına dair olumsuz geri bildirim vermemek gerekir :‘Sen yapamazsın,küçüksün,vb.’ . Çocuğa yapabileceği sorumluluklar verin.

Çocuğu merak ve ilgilerinde korkutup, geri çekmek yerine ilgi duyduğu şeyi birlikte inceleyin, merakını gidermesine, yeniliklere açık olmasına ve ‘denemesine’ fırsat verin.

Çocuğun arkadaşlarıyla paylaşacağı sosyal aktivitelere katılın, çocuğu yönlendirin. Çocuğun sosyal ortamlarda kendini göstermesine izin verin.

Başarılarında övün, başaramadığı zaman ise yersiz övgüler yapmayın, birlikte nasıl başarabileceğine dair yöntemleri ele alın.

Her çocuğun farklı kapasite, yönelim ve ilgi alanları vardır. Yeteneği olmadığı bir alanda zorla onu yönlendirmek çocukta hayal kırıklığı yaratır, başarısız olduğunu düşünür ve kendine olan güveni sarsılır. Beklentileriniz çocuğun başarabilecekleri doğrultusunda olsun.

Ona sevgi ve güveninizi sözel ve davranışsal olarak gösterin. İlgi ve güveninizi kazanmak onu ruhsal olarak destekler. Çocuk ile kurduğunuz iletişim diline özen gösterin, tehditkar ve eleştirel dil zedeleyici olabilir. Duygu dilini yani onu anladığınızı gösteren duygu ifadelerini kullanın, yapılması gerekenleri birlikte değerlendirin.